fbpx

Život je jako čundr: Nikdy nevíš, co ochutnáš.

Nedávno jsme se s Adamem Francouzem vrátili z úžasného dobrodružství v Českém Švýcarsku. Čtyři dny, 85 kilometrů a převýšení 2700 metrů. Měli jsme jen hrubý nástřel trasy – kde doplníme jídlo, co bychom chtěli vidět a kde zhruba přespíme. V národním parku České Švýcarsko je zakázáno přespávání, takže jsme se museli vždy na noc vydat mimo jeho hranice.

Před třemi lety jsem byl na stejném místě s kamarádem. Tehdy jsme spali v autě a navštěvovali ta nejznámější místa. Ale teď vidím, jaký obrovský rozdíl to byl. Čundr mi připomíná cestu životem – máte pár záchytných bodů, ale nikdy nevíte, co přesně vás čeká. Oproti tomu roadtrip je jako hon za úspěchy. Vidíte více zajímavých míst a máte vyšší komfort, ale přicházíte o hluboké propojení s přírodou a spoustu času trávíte v nepohodlných přejezdech.

Na čundru miluju, že všechno, co potřebuji, mám ve svém batohu. Nemusím se starat o zamčené auto nebo parkování. Batoh mi poskytuje svobodu. Když chci spát, sundám batoh, natáhnu hamaku a usnu pod hvězdami. Když mám hlad, sáhnu do batohu. Když mám žízeň, napiju se z hydrovaku. Je to jednoduché, osvobozující a krásné.

Čundr nabízí úžasnou možnost odpojit se od každodenního shonu a otevřít svou mysl novým myšlenkám a debatám. Máte nekonečně prostoru a nic vás neruší. Můžete se ponořit do několikahodinových hlubokých diskusí a přemýšlení o životě, vztazích, hodnotách a plánech. Nebo prostě jen jít, smát se a nechat věci plynout. Je to jako terapie – čím víc jdete, tím víc se vaše mysl čistí.

Na čundru máte jedinečnou šanci poznat nejen sebe, ale i lidi, s nimiž jdete. Zjistíte, jak se chovají v různých situacích, za různého počasí, v různých časech dne, při únavě i dobré náladě. Uvidíte, jak řeší krizové situace a jaké mají životní hodnoty. Objevíte jejich skutečné já. Stejně tak to je obohacující pro vás – naučíte se vyrovnávat s různými situacemi a problémy, které vás během vícedenního výletu mohou překvapit.

Nikdy nevíte, co ochutnáte. Ale to je právě to, co ho činí tak fascinujícím a krásným. A každé dobrodružství, každá cesta, každý krok vás přibližuje k sobě samým a k těm, na kterých vám záleží.

Napsat komentář

(0)